Örme Sanatı

Dikkat, yeni bir pencerede aç. Yazdıre-Posta

   ÖRÜCÜLÜK SANATI

 

       Kıbrıs adasının eskiden sulak alan olduğu bilinmektedir. Bu nedenle sazlık alan ve kamışların bolluğundan yararlanılarak ayrıca çeşitli bitkilerin yetiştirilerek gerek saplarından, gerek liflerinden gerekse de gövdelerinin inceltilerek parçalara ayrılması ve bu parçaların örülmesi ile üretilen el sanatlarımızı içerir.

 

  • Bitkisel Örücülük

        Kendiliğinden yetişen veya kültürü yapılan bazı bitkilerin sapını, yapraklarını, ince dallarını ya da olduğa gibi veya yararak ince şeritler haline getirdikten sonra, çeşitli şekillerde değerlendirme işidir. Hammaddesi çeşitli olup, en fazla kullanılan buğday sapı, kamış, mısır kapçığı ve sazdır. Elde edilmesi kolay ve ucuz olup, ürün turistik ve ekonomik açıdan önem taşımaktadır. Bitkisel örücülük dünyanın en eski el sanatlarından biridir.

 

 

 

 

  • Kamış Örücülüğü

        Yakın tarihimize kadar köy insanının tarıma dayalı faaliyetleri içerisinde, kamış örücülüğünden üretilen eşyalar kullanılmakta idi. Birçok insanın geçimini sağladığı bir el sanatı türü olan kamış örücülüğünün, günümüzde sepetlerin yanı sıra bu dalda yeni ve modern modeller geliştirilerek hala ekonomik cazibesini koruduğu gözlemlenmektedir. Köfün kullanımının tamamen azaldığı gözlemlenmekte ve bizlere ulaşan çeşitler içerisinde tek kollu sepet, çift kulaklı çamaşır sepeti, sebzelik, ekmeklik ve çeşitli süs eşyası için aksesuarlar mevcuttur.


 

  • Çöp Örücülüğü

Dere yataklarında bulunan çöplerin toplanarak püsküllerinden süpürge, ince ve iğne uçlu olanlarından ise talar (dalari) yapılır. Günümüzde çok az kişi tarafından örülmektedir. Bu gün süpürgeler, eklenen nazar boncukları sayesinde süs eşyası olarak kullanılmaktadır. Köylerde hellim yapma devam ettiği sürece talar yapımına da rastlayacağımız tahmin edilmektedir.

 

 

 

 

  • Hurma Örücülüğü

Hurma Örücülüğü; dalları örülerek zembil ve yelpaze yapılmaktadır. Boyanarak da kullanılması mümkün hurma dallarından daha göz alıcı zembiller, üretilmekte idi. Zembiller, daha çok zenginler tarafından hafif oluşları ve gösterişli olmalarından dolayı tercih edilirlerdi. Çok eski çağlardan günümüze ulaşan bu el sanatı bugün yok olmakla karşı karşıyadır.

  • Sesta

       Özellikle Kıbrıslı Türk kadınının, boş zamanların değerlendirirken, hayal gücü ve göz nurunu katarak oluşturduğu özgün motiflerin bir araya gelmesiyle ortaya çıkan ve sele, sesta, paneri, sini, sofra gibi adlarla tanımlanan sap örgülerine, yerel olarak kalem örücülüğü deniyor. Sesta yapımında kullanılan kalemlerin ‘ciberunda’ denilen özel bir buğday türünün sapları olması tercih edilir. Günümüzde en iyi sestalar Serdarlıda yapılıyor. Hafifliği, nem barındırmaması, dekoratif özelliği ve boş zaman değerlendirme amacına hizmeti nedeniyle bir zamanlar evlerimizin işlevsel eşyalarını oluşturan sestalar, günümüzde yalnızca turistlerin ve geleneksel trustik dekorasyon meraklılarının ilgisini çekiyor

KKTC Tanıtım video

KKTC’de Yayınlanan
GAZETE,DERGİ,AJANS
ve
BASIN KURULUŞLARI
Devamını oku...

KKTC Genel Galeri

Radyo ve Tv Kanalları
Devamını oku...

KKTC Resmi bayramlar


 

 

TANITIM Karpaz Gate Marina

Karpaz Gate Marina Doğu Akdeniz’in en çekici bölgesinde yer alan yeni ve modern bir yat limanıdır...
Devamını oku...
Copyright © 2011 YURTDIŞI KIBRISLI TÜRKLER BAŞKANLIĞI.  |  webDesing : DesiDizayn
YURTDIŞI KIBRISLI TÜRKLER BAŞKANLIĞI,KKTC BAŞBAKANLIK YURTDIŞI KIBRISLI TÜRKLER BAŞKANLIĞI